Učební obor

Karosář

Jaké jsou možnosti?

U nás tě na oboru připravíme na opravy karoserií vozidel, renovace těch silničních i kolejových, nebo na výrobu nových. Podle nejmodernějších požadavků trhu se učíš s mnoha druhy materiálů (ocel, hliník, karbon, plast)

Soutěže i mezinárodní úrovni

Studenti mají možnost se v průběhu studia dostat k několika příležitostem zazářit v očích svých, mistrů a také reprezentovat naši školu.

Spolupráce s partnery

Škola má mnoho partnerských institucí od velkých výrobních firem, přes technologické inovační společnosti až po prodejce a autoservisy.
Výuka se krom školních pracovišť realizuje právě v těch nejmoderněji vybavených karosářských dílnách prestižních značkových autoservisů v Praze.

Karosář

Kód oboru: 23-55-H/02
Kapacita: 15 studentů
Na přihlášce pro obor Karosář je nutné potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti ke studiu!.

Učební plán

Plán předmětů a dotace hodin pro obor Karosář (78kB PDF)

Soutěže | Celostátní i mezinárodní soutěže v oboru

Studenti oboru mohou být vybráni na soutěž „Autoopravář ČR“ se třemi koly – školním, krajským a celostátním. Je podporovaná velkými výrobci a prodejci (Škoda Auto, Bosch, AD Technik, Hella, Scania, Würth, Univer, Porsche,…) a finále probíhá ve Škoda Auto. Soutěž „Automobileum“ je soutěží v dovednosti ovládání nákladního automobilu.
Dále je tu mezinárodní soutěž „Car mechanic Junior“ kde soutěží 9 států (Rakousko, Polsko, Francie, Slovensko,…) na komplexních úkolech opravárenského ražení a odborných znalostí.

Kaipan | Stavební projekt a hvězda na výstavy StraTech 2019

Kaipan je stavebnicový projekt, který naši studenti společně s mistry odborného výcviku postavili od nuly do pojízdného funkčního skvostu.
V roce 2019 jsme se zúčastnili výstavy StraTech pořádanou vysokou školou ČVUT na Technické fakultě v Praze 6. Kaipan zářil přímo u vchodu do budovy a lákal k návštěvě této výstavy.

Zázemí odborného výcviku | Odloučená pracoviště Libuš a Bohdalec

Škola má dvě odloučená pracoviště, stěžejním pro tento obor je ale to v Praze na Libuši. Nachází se zde moderní široce vybavená lakýrnická dílna, dále pak dílna karosářská a mechanická. Druhé pracoviště je v uzavřeném areálu v Praze – Bohdalci. Zázemí obou pracovišť je modernizované a pozici odborných učitelů – mistrů zastávají lidé znalí z oboru se znalostmi i praxí.

Profil absolventa

Absolvent učebního oboru Karosář je připraven k výkonu dělnických povolání klempíř a karosář. Po absolvování krátkodobých kurzů se může uplatnit v příbuzných oborech jako například stavební klempíř, montér vzduchotechniky, svářeč kovových konstrukcí a plechových dílu strojních zařízení.

Absolvent se uplatní ve sféře výroby a oprav motorových a nemotorových vozidel, v službách a ve strojním průmyslu. Po doplnění vzdělání najde uplatnění při restaurování historických vozidel nebo motocyklů a provádění výroby a montáže speciálních (tuningových) karosářských dílů pro závodní vozidla a vozidla určená pro sportovní účely. V průběhu přípravy se absolvent naučí provádět opravy lakovaných částí karoserií bez poškození laku (metoda PDR), výrobu a montáž zakázkových dílů vozidel, popř. vzduchotechnických rozvodů, kovového nábytku a vybavení apod.

Po absolvování příslušné praxe, případných předepsaných zkoušek a legislativních předpisů může samostatně podnikat v daném oboru.

Absolvent má možnost po úspěšném složení závěrečné zkoušky pokračovat na naší škole v nástavbovém studiu ve zvoleném oboru a získat Střední vzdělání s maturitní zkouškou.

Má profesní charakter a připravuje žáky pro náročná dělnická povolání a nižší řídící funkce. Absolventi, kteří získají maturitu mohou pokračovat ve studiu na vysokých nebo vyšších odborných školách.

Popis uplatnění absolventa v praxi:

  • pozice klempíř či karosář

  • výroba vozidel

  • služby

  • ve strojním průmyslu

  • renovace historických vozidel

  • úprava vozidel

  • auto a moto sport

Kompetence absolventa:

  • opravy karoserií

  • opravy lakovaných součástí bez poškození laku

  • dovednosti práce s různými materiály

  • zpracování dílů speciálních tvarů či zaměření

Po odvedené práci zvládne zkontrolovat kvalitu své práce

Odborné předměty ústní závěrečné zkoušky

Technologie

Hlavní odborný předmět oboru, který se vyučuje po celé tři roky a žáci se zde připravují na ZZ. Žáci se naučí pracovat  s různými materiály, které se používají u současných vozidel na výrobu a opravy karoserií – ocelový plech, plast, hliník, karbon, laminát a další materiály. Ve 3. ročníku získají svářečský průkaz. Zásady ochrany zdraví, nakládání s odpady, BOZP a PO.

Technická dokumentace

Předmět, který je obsahově podobný Technickému kreslení a žáci se naučí čtení a rýsování technických výkresů a jejich použití ve svém oboru.  V ZZ v písemné části je zastoupen jen okrajově.

Automobily

Cílem předmětu je naučit základní znalosti o konstrukci a funkci jednotlivých celků motorového vozidla. Výuka AUM končí ve 2. ročníku. V ZZ v písemné části je jen omezený počet otázek.

Svět práce

Žáci mají v závěrečných zkouškách zařazené okruhy z oblasti Světa práce. Tyto znalosti budou získávat v předmětu Ekonomika. Jde pouze o základní přehled, který by měl sloužit k tomu, aby se lépe zorientovali na trhu práce. Žáci by měli být schopni napsat životopis, žádat o práci, měli by umět minimalizovat rizika vedoucí k tíživé životní situaci (exekuce, špatně zvolený úvěr aj.) Jde o základní orientaci v rámci všeobecného přehledu.

Moderní zázemí

Odloučené pracoviště LIBUŠ
Na Libuši se toho děje opravdu dost: je zde mechanická dílna, karosárna a lakovna. Ve stejných prostorách sídlí také STK Dekra se stanicí měření emisí a také box pro ruční mytí vozidel.
Ve stejném areálu je situován i Dům mládeže – tedy internát primárně určený pro naši školu.
  • Chcete být nejlepší v oboru?
  • Chcete pracovat na nejmodernějším školním pracovišti v Praze a v celém Středočeském kraji?
  • Máte zájem naučit se nejnovější technologické postupy používané v autoopravárenství?
  • Zajímají Vás osobní, sportovní a závodní auta, kamiony, autobusy?
  • Máte zájem o motorky a vše kolem sportovních, cestovních, terénních, chopperů a historických motocyklů?
  • Chcete během studia a po úspěšném absolvování školy pracovat v autorizovaném servisu Vaší oblíbené značky (Audi, BMW, Mercedes, VW, Seat, Škoda)?
  • Chcete se naučit opravovat auta a zajímají Vás úpravy karoserií a tuning auta?

„Pokud jste v úvodní části odpověděli na většinu otázek kladně, jste na naší škole správně a rozhodli jste se studovat a učit se u nejlepších odborníků, na nejlepší škole a s nejkvalitnějším vybavením v Praze a v celém kraji.

Přijďte mezi nás a nebudete litovat. Jsme tady pro vás a těšíme se ná Vás.

Společně to zvládneme.

Bc. Ivan Chvátal

vedoucí předmětového týmu autooborů

Reference

„Po dostudování oboru Autotronik mě napadlo udělat si ještě jeden obor. Do oka mi padl Karosář: je to sice velmi precizní a pečlivá práce. Ale moc mě lákalo to, že jsem během své práce pozoroval ten pokrok. Když vám ráno na dílnu přijede nabourané auto a třeba už odpoledne je to všechno „vytažené“ – prostě narovnané. Je to opravdu fascinující sledovat, jak lze pomocí různého nářadí a přípravků sledovat, jak se plechy vrací do původního stavu.
Myslím si, že tento obor je dost rozsáhlý a má tedy dobrou budoucnost se širokou uplatnitelností, už jen kvůli tomu, že nějaká vozidla budou jezdit pořád a je jedno, zda na ropné palivo či elektřinu.
Výhodou studia je udělání svářečského průkazu a řidičského oprávnění pro sk. B. Karosařina je velmi zajímavá, ale také zodpovědná práce. A to mě právě baví!“

Denis Daněk | absolvent oboru Autotronik | členJunior PR týmu

aktuálně zaměstnanec Auto Jarov | student oboru Karosář

nejčastější otázky

Jak dlouho studium trvá?

Pokud se Ti vše povede, tak 3 roky 😊.

 

Co během studia můžu získat?

Kromě zkušeností a znalostí také řidičský průkaz sk. B a C1. Máš možnost si udělat test podle vyhlášky 50 a svářečský průkaz.

 

Jak probíhá přijímací řízení?

Pro učební obory se přijímací zkoušky nekonají.

Jakou mám šanci se dostat? Kolik berete studentů?

obor: Karosář 23-55-H/02 | 15 studentů

Jak probíhá praktické vyučování na dílně?

To je jiné u každého pracoviště: Ti, kdo jsou na školním to mají jiné než ti, co jsou u partnerského servisu. Ale vesměs je to běžný pracovní den, kdy na tebe dohlíží mistr a ty děláš nějakou zadanou práci.       

Jak dlouhé jsou praxe?

Odborné praxe jsou součástí výuky jeden týden každý měsíc již od prvního ročníku.

Jací jsou partneři výuky na škole?

Těch je vcelku dost. Tací, kteří zajištují pomůcky a jinou pomoc naší škole, také ti, kteří zprostředkovávají materiály a hlavně ti, se kterými máš šanci pracovat i ty. Jsou to třeba Auto Jarov, Porsche Praha a mnoho dalších.

Mohou tento obor dělat i holky?

Není to snad jen klučičí obor? No jistě, proč by holky nemohly? Je to obor technický, ne klučičí.

Kontaktujte nás

Máte otázky?